leh­ren op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈlɛː·ɾən/ 🔊︎
Verb
Sülven: leh·ren
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
sik Fähigkeiten, Weten verschaffen
engelsch:
düütsch:
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
Fähigkeiten, Weten vermiddeln
engelsch:
düütsch:
=
lehren

Verbformen:

Infinitiv:
leh­ren
PPP:
lehrt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik lehr
du lehrst
he/se/dat lehrt
wi lehrt
ji lehrt
se lehrt
Vergangen Tiet:
ik lehr
du lehrst
he/se/dat lehr
wi leh­ren
ji leh­ren
se leh­ren
Perfekt:
ik heff lehrt
du hest lehrt
he/se/dat hett lehrt
wi hebbt lehrt
ji hebbt lehrt
se hebbt lehrt
Kunjunktiv:
ik lehr
du lehrst
he/se/dat lehr
wi leh­ren
ji leh­ren
se leh­ren
Imperativ:
lehr!
lehrt!