schie­ten op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈʃiːtn̩/
Verb
Sülven: schie·ten
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
Darm utleren
engelsch:
=
shit
düütsch:
Bispelen:

Verbformen:

Infinitiv:
schie­ten
PPP:
sche­ten
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik schiet
du schitt­st
he/se/dat schitt
wi schiet
ji schiet
se schiet
Vergangen Tiet:
ik scheet
du scheetst
he/se/dat scheet
wi sche­ten
ji sche­ten
se sche­ten
Perfekt:
ik heff sche­ten
du hest sche­ten
he/se/dat hett sche­ten
wi hebbt sche­ten
ji hebbt sche­ten
se hebbt sche­ten
Kunjunktiv:
ik scheet
du scheetst
he/se/dat scheet
wi sche­ten
ji sche­ten
se sche­ten
Imperativ:
schiet!
schiet!