slah­bu­ken op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈslɔːˌbuːkn̩/
Verb
Sülven: slah·bu·ken
[1]
Opbowoortschatt

Verbformen:

Infinitiv:
slah­bu­ken
PPP:
slah­buukt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik slah­buuk
du slah­buukst
he/se/dat slah­buukt
wi slah­buukt
ji slah­buukt
se slah­buukt
Vergangen Tiet:
ik slah­buuk
du slah­buukst
he/se/dat slah­buuk
wi slah­bu­ken
ji slah­bu­ken
se slah­bu­ken
Perfekt:
ik heff slah­buukt
du hest slah­buukt
he/se/dat hett slah­buukt
wi hebbt slah­buukt
ji hebbt slah­buukt
se hebbt slah­buukt
Kunjunktiv:
ik slah­buuk
du slah­buukst
he/se/dat slah­buuk
wi slah­bu­ken
ji slah­bu­ken
se slah­bu­ken
Imperativ:
slah­buuk!
slah­buukt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: slahn + Buuk