op­wi­schen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈɔpˌvɪʃn̩/
Verb
Sülven: op·wi·schen
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
opwischen
PPP:
opwischt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik wisch op
du wischst op
he/se/dat wischt op
wi wischt op
ji wischt op
se wischt op
Vergangen Tiet:
ik wisch op
du wischst op
he/se/dat wisch op
wi wischen op
ji wischen op
se wischen op
Perfekt:
ik heff opwischt
du hest opwischt
he/se/dat hett opwischt
wi hebbt opwischt
ji hebbt opwischt
se hebbt opwischt
Kunjunktiv:
ik wisch op
du wischst op
he/se/dat wisch op
wi wischen op
ji wischen op
se wischen op
Imperativ:
wisch op!
wischt op!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: op + wischen