doot­hau­en op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɔu̯t·haʊ̯·ən/
Verb
Sülven: doot·hau·en
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:

Verbformen:

Infinitiv:
doot­hau­en
PPP:
doot­haut
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik hau doot
du haust doot
he/se/dat haut doot
wi haut doot
ji haut doot
se haut doot
Vergangen Tiet:
ik hau doot
du haust doot
he/se/dat hau doot
wi haun doot
ji haun doot
se haun doot
Perfekt:
ik heff doot­haut
du hest doot­haut
he/se/dat hett doot­haut
wi hebbt doot­haut
ji hebbt doot­haut
se hebbt doot­haut
Kunjunktiv:
ik hau doot
du haust doot
he/se/dat hau doot
wi haun doot
ji haun doot
se haun doot
Imperativ:
hau doot!
haut doot!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: doot + hauen