hau­en op Plattdüütsch

Identische Wöör ››› hauen ❔︎
Utspraak op Platt: /haʊ̯·ən/ 🔊︎
Verb
Sülven: hau·en
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
hit
Bispelen:
Mama, Jan hett mi haut!

Verbformen:

Infinitiv:
hauen
PPP:
haut
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik hau
du haust
he/se/dat haut
wi haut
ji haut
se haut
Vergangen Tiet:
ik hau
du haust
he/se/dat hau
wi haun
ji haun
se haun
Perfekt:
ik heff haut
du hest haut
he/se/dat hett haut
wi hebbt haut
ji hebbt haut
se hebbt haut
Kunjunktiv:
ik hau
du haust
he/se/dat hau
wi haun
ji haun
se haun
Imperativ:
hau!
haut!