hau­en op Plattdüütsch

Utspraak: /haʊ̯·ən/ 🔊︎
Verb
Sülven: hau·en
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:
=
hauen
Bispelen:
[1] Mama, Jan hett mi haut!

Verbformen:

Infinitiv:
hau­en
PPP:
haut
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik hau­
du haust
he/se/dat haut
wi haut
ji haut
se haut
Vergangen Tiet:
ik hau­
du haust
he/se/dat hau­
wi hau­en
ji hau­en
se hau­en
Perfekt:
ik heff haut
du hest haut
he/se/dat hett haut
wi hebbt haut
ji hebbt haut
se hebbt haut
Kunjunktiv:
ik hau­
du haust
he/se/dat hau­
wi hau­en
ji hau­en
se hau­en
Imperativ:
hau­!
haut!