dalra­ken op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɔːlˌɾɔːkn̩/
Verb
Sülven: dal·ra·ken
[1]
Randwoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
dör en siedwarts Bewegen von wat dalhalen
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dalra­ken
PPP:
dalraakt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik raak dal
du raakst dal
he/se/dat raakt dal
wi raakt dal
ji raakt dal
se raakt dal
Vergangen Tiet:
ik raak dal
du raakst dal
he/se/dat raak dal
wi ra­ken dal
ji ra­ken dal
se ra­ken dal
Perfekt:
ik heff dalraakt
du hest dalraakt
he/se/dat hett dalraakt
wi hebbt dalraakt
ji hebbt dalraakt
se hebbt dalraakt
Kunjunktiv:
ik raak dal
du raakst dal
he/se/dat raak dal
wi ra­ken dal
ji ra­ken dal
se ra­ken dal
Imperativ:
raak dal!
raakt dal!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dal + raken