vör­seg­gen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈføː͡ɐˌzɛɡn̩/
Verb
Sülven: vör·seg·gen
[1]
Opbowoortschatt
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:

Verbformen:

Infinitiv:
vörseggen
PPP:
vörseggt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik segg vör
du seggst vör
he/se/dat seggt vör
wi seggt vör
ji seggt vör
se seggt vör
Vergangen Tiet:
ik seed vör
du seedst vör
he/se/dat seed vör
wi seden vör
ji seden vör
se seden vör
Perfekt:
ik heff vörseggt
du hest vörseggt
he/se/dat hett vörseggt
wi hebbt vörseggt
ji hebbt vörseggt
se hebbt vörseggt
Kunjunktiv:
ik seed vör
du seedst vör
he/se/dat seed vör
wi seden vör
ji seden vör
se seden vör
Imperativ:
segg vör!
seggt vör!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: vör + seggen