we­ten op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈvɛːtn̩/
Verb
Sülven: we·ten
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
engelsch:
düütsch:
=
wissen
Bispelen:
[1] Wat is de Höövdstadt von Bolivien? — Dat weet ik nich.

Verbformen:

Infinitiv:
we­ten
PPP:
wuss­t
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik weet
du weetst
he/se/dat weet
wi weet
ji weet
se weet
Vergangen Tiet:
ik wüss
du wüss­st
he/se/dat wüss
wi wüs­sen
ji wüs­sen
se wüs­sen
Perfekt:
ik heff wuss­t
du hest wuss­t
he/se/dat hett wuss­t
wi hebbt wuss­t
ji hebbt wuss­t
se hebbt wuss­t
Kunjunktiv:
ik wüss
du wüss­st
he/se/dat wüss
wi wüs­sen
ji wüs­sen
se wüs­sen
Imperativ:
weet!
weet!