rö­teln op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈɾøː·təln/
Verb
Sülven: rö·teln
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:

Verbformen:

Infinitiv:
röteln
PPP:
rötelt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik rötel
du rötelst
he/se/dat rötelt
wi rötelt
ji rötelt
se rötelt
Vergangen Tiet:
ik rötel
du rötelst
he/se/dat rötel
wi röteln
ji röteln
se röteln
Perfekt:
ik heff rötelt
du hest rötelt
he/se/dat hett rötelt
wi hebbt rötelt
ji hebbt rötelt
se hebbt rötelt
Kunjunktiv:
ik rötel
du rötelst
he/se/dat rötel
wi röteln
ji röteln
se röteln
Imperativ:
rötel!
rötelt!