rö­tern op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈɾøː·tɐn/
Verb
Sülven: rö·tern
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
rasseln, klötern
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
rö­tern
PPP:
rö­tert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik rö­ter
du rö­terst
he/se/dat rö­tert
wi rö­tert
ji rö­tert
se rö­tert
Vergangen Tiet:
ik rö­ter
du rö­terst
he/se/dat rö­ter
wi rö­tern
ji rö­tern
se rö­tern
Perfekt:
ik heff rö­tert
du hest rö­tert
he/se/dat hett rö­tert
wi hebbt rö­tert
ji hebbt rö­tert
se hebbt rö­tert
Kunjunktiv:
ik rö­ter
du rö­terst
he/se/dat rö­ter
wi rö­tern
ji rö­tern
se rö­tern
Imperativ:
rö­ter!
rö­tert!