be­grie­sen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /bəˈɡɾiːzn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: be·grie·sen
[1]
Randwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:

Verbformen:

Infinitiv:
begriesen
PPP:
begriest
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik begries
du begriest
he/se/dat begriest
wi begriest
ji begriest
se begriest
Vergangen Tiet:
ik begries
du begriest
he/se/dat begries
wi begriesen
ji begriesen
se begriesen
Perfekt:
ik bün begriest
du büst begriest
he/se/dat is begriest
wi sünd begriest
ji sünd begriest
se sünd begriest
Kunjunktiv:
ik begries
du begriest
he/se/dat begries
wi begriesen
ji begriesen
se begriesen
Imperativ:
begries!
begriest!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: be- + gries