begrie­sen op Plattdüütsch

Utspraak: /bəˈɡɾiːzn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: be·grie·sen
[1]
Randwoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
gries warrn
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
begrie­sen
PPP:
be­griest
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik be­gries
du be­griesst
he/se/dat be­griest
wi be­griest
ji be­griest
se be­griest
Vergangen Tiet:
ik be­gries
du be­griesst
he/se/dat be­gries
wi be­grie­sen
ji be­grie­sen
se be­grie­sen
Perfekt:
ik bün be­griest
du büst be­griest
he/se/dat is be­griest
wi sünd be­griest
ji sünd be­griest
se sünd be­griest
Kunjunktiv:
ik be­gries
du be­griesst
he/se/dat be­gries
wi be­grie­sen
ji be­grie­sen
se be­grie­sen
Imperativ:
be­gries!
be­griest!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: be- + gries