flei­ten­gahn op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈflaɪ̯tn̩ˌɡɔːn/ 🔊︎
Verb
Sülven: flei·ten·gahn
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
flei­ten­gahn
PPP:
flei­ten­gaht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik gah fleiten
du gahst fleiten
he/se/dat gaht fleiten
wi gaht fleiten
ji gaht fleiten
se gaht fleiten
Vergangen Tiet:
ik gah fleiten
du gahst fleiten
he/se/dat gah fleiten
wi gahn fleiten
ji gahn fleiten
se gahn fleiten
Perfekt:
ik bün flei­ten­gaht
du büst flei­ten­gaht
he/se/dat is flei­ten­gaht
wi sünd flei­ten­gaht
ji sünd flei­ten­gaht
se sünd flei­ten­gaht
Kunjunktiv:
ik gah fleiten
du gahst fleiten
he/se/dat gah fleiten
wi gahn fleiten
ji gahn fleiten
se gahn fleiten
Imperativ:
gah fleiten!
gaht fleiten!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: fleiten + gahn