dwe­ren op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdvɛː·ɾən/
Verb
Sülven: dwe·ren
[1]
Opbowoortschatt
[2]
Randwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dwe­ren
PPP:
dweert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik dweer
du dweerst
he/se/dat dweert
wi dweert
ji dweert
se dweert
Vergangen Tiet:
ik dweer
du dweerst
he/se/dat dweer
wi dwe­ren
ji dwe­ren
se dwe­ren
Perfekt:
ik heff dweert
du hest dweert
he/se/dat hett dweert
wi hebbt dweert
ji hebbt dweert
se hebbt dweert
Kunjunktiv:
ik dweer
du dweerst
he/se/dat dweer
wi dwe­ren
ji dwe­ren
se dwe­ren
Imperativ:
dweer!
dweert!

Etymologie:

Woort afleidt von: dweer