dal­glie­den op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈdɔːlˌɡliːdn̩/
Verb
Sülven: dal·glie·den
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dalglieden
PPP:
dalgleden
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik glied dal
du gliddst dal
he/se/dat gliddt dal
wi gliedt dal
ji gliedt dal
se gliedt dal
Vergangen Tiet:
ik gleed dal
du gleedst dal
he/se/dat gleed dal
wi gleden dal
ji gleden dal
se gleden dal
Perfekt:
ik bün dalgleden
du büst dalgleden
he/se/dat is dalgleden
wi sünd dalgleden
ji sünd dalgleden
se sünd dalgleden
Kunjunktiv:
ik gleed dal
du gleedst dal
he/se/dat gleed dal
wi gleden dal
ji gleden dal
se gleden dal
Imperativ:
glied dal!
gliedt dal!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dal + glieden