dalglie­den op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɔːlˌɡliːdn̩/
Verb
Sülven: dal·glie·den
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dalglie­den
PPP:
dalgle­den
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik glied dal
du glidd­st dal
he/se/dat glidd­t dal
wi gliedt dal
ji gliedt dal
se gliedt dal
Vergangen Tiet:
ik gleed dal
du gleedst dal
he/se/dat gleed dal
wi gle­den dal
ji gle­den dal
se gle­den dal
Perfekt:
ik bün dalgle­den
du büst dalgle­den
he/se/dat is dalgle­den
wi sünd dalgle­den
ji sünd dalgle­den
se sünd dalgle­den
Kunjunktiv:
ik gleed dal
du gleedst dal
he/se/dat gleed dal
wi gle­den dal
ji gle­den dal
se gle­den dal
Imperativ:
glied dal!
gliedt dal!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dal + glieden