dalneihn op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɔːlˌnaɪ̯n/
Verb
Sülven: dal·neihn
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt

Verbformen:

Infinitiv:
dalneihn
PPP:
dalneiht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik neih dal
du neihst dal
he/se/dat neiht dal
wi neiht dal
ji neiht dal
se neiht dal
Vergangen Tiet:
ik neih dal
du neihst dal
he/se/dat neih dal
wi neihen dal
ji neihen dal
se neihen dal
Perfekt:
ik bün dalneiht
du büst dalneiht
he/se/dat is dalneiht
wi sünd dalneiht
ji sünd dalneiht
se sünd dalneiht
Kunjunktiv:
ik neih dal
du neihst dal
he/se/dat neih dal
wi neihen dal
ji neihen dal
se neihen dal
Imperativ:
neih dal!
neiht dal!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dal + neihn