dör­fin­nen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈdœ͡ɐˌfɪn̩/
Verb
Sülven: dör·fin·nen
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
sik in wat trechfinnen un buten wedder ankamen
düütsch:
engelsch:
Bispelen:

Verbformen:

Infinitiv:
dörfinnen
PPP:
dörfunnen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik finn dör
du finnst dör
he/se/dat finnt dör
wi finnt dör
ji finnt dör
se finnt dör
Vergangen Tiet:
ik fünn dör
du fünnst dör
he/se/dat fünn dör
wi fünnen dör
ji fünnen dör
se fünnen dör
Perfekt:
ik heff dörfunnen
du hest dörfunnen
he/se/dat hett dörfunnen
wi hebbt dörfunnen
ji hebbt dörfunnen
se hebbt dörfunnen
Kunjunktiv:
ik fünn dör
du fünnst dör
he/se/dat fünn dör
wi fünnen dör
ji fünnen dör
se fünnen dör
Imperativ:
finn dör!
finnt dör!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dör + finnen