grie­meln op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈɡɾiː·məln/ 🔊︎
Verb
Sülven: grie·meln
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
lächeln

Verbformen:

Infinitiv:
grie­meln
PPP:
grie­melt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik grie­mel
du grie­melst
he/se/dat grie­melt
wi grie­melt
ji grie­melt
se grie­melt
Vergangen Tiet:
ik grie­mel
du grie­melst
he/se/dat grie­mel
wi grie­meln
ji grie­meln
se grie­meln
Perfekt:
ik heff grie­melt
du hest grie­melt
he/se/dat hett grie­melt
wi hebbt grie­melt
ji hebbt grie­melt
se hebbt grie­melt
Kunjunktiv:
ik grie­mel
du grie­melst
he/se/dat grie­mel
wi grie­meln
ji grie­meln
se grie­meln
Imperativ:
grie­mel!
grie­melt!