dal­kul­lern op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɔːlˌkʊ·lɐn/
Verb
Sülven: dal·kul·lern
[1]
Randwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dal­kul­lern
PPP:
dal­kul­lert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik kul­ler dal
du kul­lerst dal
he/se/dat kul­lert dal
wi kul­lert dal
ji kul­lert dal
se kul­lert dal
Vergangen Tiet:
ik kul­ler dal
du kul­lerst dal
he/se/dat kul­ler dal
wi kul­lern dal
ji kul­lern dal
se kul­lern dal
Perfekt:
ik heff dal­kul­lert
du hest dal­kul­lert
he/se/dat hett dal­kul­lert
wi hebbt dal­kul­lert
ji hebbt dal­kul­lert
se hebbt dal­kul­lert
Kunjunktiv:
ik kul­ler dal
du kul­lerst dal
he/se/dat kul­ler dal
wi kul­lern dal
ji kul­lern dal
se kul­lern dal
Imperativ:
kul­ler dal!
kul­lert dal!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dal + kullern