ver­kuh­len op Plattdüütsch

Utspraak: /fəɾˈkuːln̩/
Verb
Sülven: ver·kuh·len
[1]
Randwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
ver­kuh­len
PPP:
ver­kuhlt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik ver­kuhl
du ver­kuhlst
he/se/dat ver­kuhlt
wi ver­kuhlt
ji ver­kuhlt
se ver­kuhlt
Vergangen Tiet:
ik ver­kuhl
du ver­kuhlst
he/se/dat ver­kuhl
wi ver­kuh­len
ji ver­kuh­len
se ver­kuh­len
Perfekt:
ik heff ver­kuhlt
du hest ver­kuhlt
he/se/dat hett ver­kuhlt
wi hebbt ver­kuhlt
ji hebbt ver­kuhlt
se hebbt ver­kuhlt
Kunjunktiv:
ik ver­kuhl
du ver­kuhlst
he/se/dat ver­kuhl
wi ver­kuh­len
ji ver­kuh­len
se ver­kuh­len
Imperativ:
ver­kuhl!
ver­kuhlt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ver- + kuhlen