schar­pen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈʃa͡ɐpm̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: schar·pen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
engelsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
schar­pen
PPP:
scharpt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik scharp
du scharpst
he/se/dat scharpt
wi scharpt
ji scharpt
se scharpt
Vergangen Tiet:
ik scharp
du scharpst
he/se/dat scharp
wi schar­pen
ji schar­pen
se schar­pen
Perfekt:
ik heff scharpt
du hest scharpt
he/se/dat hett scharpt
wi hebbt scharpt
ji hebbt scharpt
se hebbt scharpt
Kunjunktiv:
ik scharp
du scharpst
he/se/dat scharp
wi schar­pen
ji schar­pen
se schar­pen
Imperativ:
scharp!
scharpt!