üm­neh­men op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈʏmˌnɛːm̩/
Verb
Sülven: üm·neh·men
[1]
Randwoortschatt
Bispelen:
Nehm en Schaal üm, dat is koolt!

Verbformen:

Infinitiv:
üm­neh­men
PPP:
üm­nah­men
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik nehm üm
du nimm­st üm
he/se/dat nimm­t üm
wi nehmt üm
ji nehmt üm
se nehmt üm
Vergangen Tiet:
ik nöhm üm
du nöhmst üm
he/se/dat nöhm üm
wi nöh­men üm
ji nöh­men üm
se nöh­men üm
Perfekt:
ik heff üm­nah­men
du hest üm­nah­men
he/se/dat hett üm­nah­men
wi hebbt üm­nah­men
ji hebbt üm­nah­men
se hebbt üm­nah­men
Kunjunktiv:
ik nöhm üm
du nöhmst üm
he/se/dat nöhm üm
wi nöh­men üm
ji nöh­men üm
se nöh­men üm
Imperativ:
nehm üm!
nehmt üm!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: üm + nehmen