neh­men op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈnɛːm̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: neh·men
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
mit de Hann faten
engelsch:
düütsch:
=
nehmen
Bispelen:
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
utwählen, sik mit wat befaten
düütsch:
=
nehmen
Bispelen:
[1] Wat för 'n Thema nimmst du för den Vördrag?

Verbformen:

Infinitiv:
neh­men
PPP:
nah­men
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik nehm
du nimm­st
he/se/dat nimm­t
wi nehmt
ji nehmt
se nehmt
Vergangen Tiet:
ik nöhm
du nöhmst
he/se/dat nöhm
wi nöh­men
ji nöh­men
se nöh­men
Perfekt:
ik heff nah­men
du hest nah­men
he/se/dat hett nah­men
wi hebbt nah­men
ji hebbt nah­men
se hebbt nah­men
Kunjunktiv:
ik nöhm
du nöhmst
he/se/dat nöhm
wi nöh­men
ji nöh­men
se nöh­men
Imperativ:
nehm!
nehmt!