trüg­g­set­ten op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈtɾʏɡˌzɛtn̩/
Verb
Sülven: trügg·set·ten
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
Bispelen:
Ik heff mi trüggsett föhlt.
[2]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
wedder in en Geföhlslaag bringen
düütsch:
Bispelen:

Verbformen:

Infinitiv:
trüg­g­set­ten
PPP:
trüg­g­sett
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik sett trügg
du sett­st trügg
he/se/dat sett trügg
wi sett trügg
ji sett trügg
se sett trügg
Vergangen Tiet:
ik sett trügg
du sett­st trügg
he/se/dat sett trügg
wi set­ten trügg
ji set­ten trügg
se set­ten trügg
Perfekt:
ik heff trüg­g­sett
du hest trüg­g­sett
he/se/dat hett trüg­g­sett
wi hebbt trüg­g­sett
ji hebbt trüg­g­sett
se hebbt trüg­g­sett
Kunjunktiv:
ik sett trügg
du sett­st trügg
he/se/dat sett trügg
wi set­ten trügg
ji set­ten trügg
se set­ten trügg
Imperativ:
sett trügg!
sett trügg!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: trügg + setten