föh­len op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈføːy̯ln̩/
Verb
Sülven: föh·len
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
mit 'n Tastsinn wohrnehmen
engelsch:
=
feel
düütsch:
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
sik befinnen
düütsch:
Bispelen:
[1] Ik föhl mi vundaag wedder beter as güstern.
[3]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
as Smart wohrnehmen
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
föh­len
PPP:
föhlt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik föhl
du föhlst
he/se/dat föhlt
wi föhlt
ji föhlt
se föhlt
Vergangen Tiet:
ik föhl
du föhlst
he/se/dat föhl
wi föh­len
ji föh­len
se föh­len
Perfekt:
ik heff föhlt
du hest föhlt
he/se/dat hett föhlt
wi hebbt föhlt
ji hebbt föhlt
se hebbt föhlt
Kunjunktiv:
ik föhl
du föhlst
he/se/dat föhl
wi föh­len
ji föh­len
se föh­len
Imperativ:
föhl!
föhlt!