quie­ken op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈkviːkn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: quie·ken
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
schre’en, hoge, schrille Töön afgeven
düütsch:
quieken

Verbformen:

Infinitiv:
quie­ken
PPP:
quiekt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik quiek
du quiekst
he/se/dat quiekt
wi quiekt
ji quiekt
se quiekt
Vergangen Tiet:
ik quiek
du quiekst
he/se/dat quiek
wi quie­ken
ji quie­ken
se quie­ken
Perfekt:
ik heff quiekt
du hest quiekt
he/se/dat hett quiekt
wi hebbt quiekt
ji hebbt quiekt
se hebbt quiekt
Kunjunktiv:
ik quiek
du quiekst
he/se/dat quiek
wi quie­ken
ji quie­ken
se quie­ken
Imperativ:
quiek!
quiekt!