loos­wil­len op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈlɔu̯s·vɪln̩/
Verb
Sülven: loos·wil·len
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
engelsch:
Bispelen:
Ik will loos, kummst du mit?

Verbformen:

Infinitiv:
looswillen
PPP:
looswullt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik will loos
du willst loos
he/se/dat will loos
wi wöölt loos
ji wöölt loos
se wöölt loos
Vergangen Tiet:
ik wull loos
du wullst loos
he/se/dat wull loos
wi wullen loos
ji wullen loos
se wullen loos
Perfekt:
ik heff looswullt
du hest looswullt
he/se/dat hett looswullt
wi hebbt looswullt
ji hebbt looswullt
se hebbt looswullt
Kunjunktiv:
ik wull loos
du wullst loos
he/se/dat wull loos
wi wullen loos
ji wullen loos
se wullen loos
Imperativ:
will loos!
willt loos!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: loos + willen