we­nen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈvɛːn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: we·nen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
Tranen vergeten
engelsch:
cry
düütsch:
=
weinen
Bispelen:
[1] Muttst doch nich wenen, warrt allens wedder goot.

Verbformen:

Infinitiv:
we­nen
PPP:
weent
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik ween
du weenst
he/se/dat weent
wi weent
ji weent
se weent
Vergangen Tiet:
ik ween
du weenst
he/se/dat ween
wi we­nen
ji we­nen
se we­nen
Perfekt:
ik heff weent
du hest weent
he/se/dat hett weent
wi hebbt weent
ji hebbt weent
se hebbt weent
Kunjunktiv:
ik ween
du weenst
he/se/dat ween
wi we­nen
ji we­nen
se we­nen
Imperativ:
ween!
weent!