dal­rüü­schen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈdɔːlˌɾyːʃn̩/
Verb
Sülven: dal·rüü·schen
[1]
Randwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:
Wi sünd mit’n Sleden den Barg dalrüüscht.

Verbformen:

Infinitiv:
dalrüüschen
PPP:
dalrüüscht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik rüüsch dal
du rüüschst dal
he/se/dat rüüscht dal
wi rüüscht dal
ji rüüscht dal
se rüüscht dal
Vergangen Tiet:
ik rüüsch dal
du rüüschst dal
he/se/dat rüüsch dal
wi rüüschen dal
ji rüüschen dal
se rüüschen dal
Perfekt:
ik bün dalrüüscht
du büst dalrüüscht
he/se/dat is dalrüüscht
wi sünd dalrüüscht
ji sünd dalrüüscht
se sünd dalrüüscht
Kunjunktiv:
ik rüüsch dal
du rüüschst dal
he/se/dat rüüsch dal
wi rüüschen dal
ji rüüschen dal
se rüüschen dal
Imperativ:
rüüsch dal!
rüüscht dal!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dal + rüüschen