we­sen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈvɛːzn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: we·sen
[1]
Grundwoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
engelsch:
be
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
we­sen
PPP:
we­sen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik bün
du büst
he/se/dat is
wi sünd
ji sünd
se sünd
Vergangen Tiet:
ik weer­
du weer­st
he/se/dat weer­
wi weer­en
ji weer­en
se weer­en
Perfekt:
ik bün we­sen
du büst we­sen
he/se/dat is we­sen
wi sünd we­sen
ji sünd we­sen
se sünd we­sen
Kunjunktiv:
ik weer­
du weer­st
he/se/dat weer­
wi weer­en
ji weer­en
se weer­en
Imperativ:
wees!
weest!