sien op Plattdüütsch

[1]
Grundwoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
engelsch:
be
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
sien
PPP:
weest
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik bün
du büst
he/se/dat is
wi sünd
ji sünd
se sünd
Vergangen Tiet:
ik weer
du weerst
he/se/dat weer
wi we­ren
ji we­ren
se we­ren
Perfekt:
ik bün weest
du büst weest
he/se/dat is weest
wi sünd weest
ji sünd weest
se sünd weest
Kunjunktiv:
ik weer
du weerst
he/se/dat weer
wi we­ren
ji we­ren
se we­ren
Imperativ:
sie­!
siet!
Infinitiv:
sien
PPP:
west
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik bin
du bist
he/se/dat is
wi sind
ji sind
se sind
Vergangen Tiet:
ik woor
du woorst
he/se/dat woor
wi wo­ren
ji wo­ren
se wo­ren
Perfekt:
ik bün west
du büst west
he/se/dat is west
wi sünd west
ji sünd west
se sünd west
Kunjunktiv:
ik wörr
du wörr­st
he/se/dat wörr
wi wörr­n
ji wörr­n
se wörr­n
Imperativ:
sie­!
siet!