wa­ken op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈvɔːkn̩/
Verb
Sülven: wa·ken
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:
=
wachen
Bispelen:
[1] Ik heff de ganze Nacht waakt un nich slapen.

Verbformen:

Infinitiv:
wa­ken
PPP:
waakt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik waak
du waakst
he/se/dat waakt
wi waakt
ji waakt
se waakt
Vergangen Tiet:
ik waak
du waakst
he/se/dat waak
wi wa­ken
ji wa­ken
se wa­ken
Perfekt:
ik heff waakt
du hest waakt
he/se/dat hett waakt
wi hebbt waakt
ji hebbt waakt
se hebbt waakt
Kunjunktiv:
ik waak
du waakst
he/se/dat waak
wi wa­ken
ji wa­ken
se wa­ken
Imperativ:
waak!
waakt!