gra­le­ren op Plattdüütsch

Utspraak: /ɡɾaˈlɛː·ɾən/
Verb
Sülven: gra·le·ren
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
Glück wünschen
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
gra­le­ren
PPP:
gra­leert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik gra­leer
du gra­leerst
he/se/dat gra­leert
wi gra­leert
ji gra­leert
se gra­leert
Vergangen Tiet:
ik gra­leer
du gra­leerst
he/se/dat gra­leer
wi gra­le­ren
ji gra­le­ren
se gra­le­ren
Perfekt:
ik heff gra­leert
du hest gra­leert
he/se/dat hett gra­leert
wi hebbt gra­leert
ji hebbt gra­leert
se hebbt gra­leert
Kunjunktiv:
ik gra­leer
du gra­leerst
he/se/dat gra­leer
wi gra­le­ren
ji gra­le­ren
se gra­le­ren
Imperativ:
gra­leer!
gra­leert!