to­mo­den op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈtɔu̯ˌmɔu̯dn̩/
Verb
Sülven: to·mo·den
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
unbilligerwies von een wat verlangen
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
to­mo­den
PPP:
to­moodt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik moot to
du moodst to
he/se/dat moodt to
wi moodt to
ji moodt to
se moodt to
Vergangen Tiet:
ik moot to
du moodst to
he/se/dat moot to
wi mo­den to
ji mo­den to
se mo­den to
Perfekt:
ik heff to­moodt
du hest to­moodt
he/se/dat hett to­moodt
wi hebbt to­moodt
ji hebbt to­moodt
se hebbt to­moodt
Kunjunktiv:
ik moot to
du moodst to
he/se/dat moot to
wi mo­den to
ji mo­den to
se mo­den to
Imperativ:
moot to!
moodt to!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: to + Moot