sla­gen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈslɔːɡn̩/
Verb
Sülven: sla·gen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
nedderlandsch:
=
slaan
düütsch:
Bispelen:
[1] Worüm sleihst du mi, heff ik di wat daan?

Verbformen:

Infinitiv:
sla­gen
PPP:
sla­gen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik slaag
du sleihst
he/se/dat sleiht
wi slaagt
ji slaagt
se slaagt
Vergangen Tiet:
ik slaag
du slaagst
he/se/dat slaag
wi sla­gen
ji sla­gen
se sla­gen
Perfekt:
ik heff sla­gen
du hest sla­gen
he/se/dat hett sla­gen
wi hebbt sla­gen
ji hebbt sla­gen
se hebbt sla­gen
Kunjunktiv:
ik slaag
du slaagst
he/se/dat slaag
wi sla­gen
ji sla­gen
se sla­gen
Imperativ:
slaag!
slaagt!