glö­hen op Plattdüütsch

Utspraak: /ɡløːy̯·ən/
Verb
Sülven: glö·hen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
vör Hitt lüchten
engelsch:
=
glow
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
glö­hen
PPP:
glöht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik glöh­
du glöhst
he/se/dat glöht
wi glöht
ji glöht
se glöht
Vergangen Tiet:
ik glöh­
du glöhst
he/se/dat glöh­
wi glö­hen
ji glö­hen
se glö­hen
Perfekt:
ik heff glöht
du hest glöht
he/se/dat hett glöht
wi hebbt glöht
ji hebbt glöht
se hebbt glöht
Kunjunktiv:
ik glöh­
du glöhst
he/se/dat glöh­
wi glö­hen
ji glö­hen
se glö­hen
Imperativ:
glöh­!
glöht!