loos­ma­ken op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈlɔu̯sˌmɔːkn̩/
Verb
Sülven: loos·ma·ken
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
[2]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
Bispelen:
Maak den Hund nich loos! De löppt weg!

Verbformen:

Infinitiv:
loosmaken
PPP:
loosmaakt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik maak loos
du maakst loos
he/se/dat maakt loos
wi maakt loos
ji maakt loos
se maakt loos
Vergangen Tiet:
ik möök loos
du möökst loos
he/se/dat möök loos
wi möken loos
ji möken loos
se möken loos
Perfekt:
ik heff loosmaakt
du hest loosmaakt
he/se/dat hett loosmaakt
wi hebbt loosmaakt
ji hebbt loosmaakt
se hebbt loosmaakt
Kunjunktiv:
ik möök loos
du möökst loos
he/se/dat möök loos
wi möken loos
ji möken loos
se möken loos
Imperativ:
maak loos!
maakt loos!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: loos + maken