smu­sen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈsmuːzn̩/
Verb
Sülven: smu·sen
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
[2]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
smusen
PPP:
smuust
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik smuus
du smuust
he/se/dat smuust
wi smuust
ji smuust
se smuust
Vergangen Tiet:
ik smuus
du smuust
he/se/dat smuus
wi smusen
ji smusen
se smusen
Perfekt:
ik heff smuust
du hest smuust
he/se/dat hett smuust
wi hebbt smuust
ji hebbt smuust
se hebbt smuust
Kunjunktiv:
ik smuus
du smuust
he/se/dat smuus
wi smusen
ji smusen
se smusen
Imperativ:
smuus!
smuust!