ver­re­cken op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /fəɾˈɾɛkn̩/
Verb
Sülven: ver·re·cken
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
verrecken
PPP:
verreckt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik verreck
du verreckst
he/se/dat verreckt
wi verreckt
ji verreckt
se verreckt
Vergangen Tiet:
ik verreck
du verreckst
he/se/dat verreck
wi verrecken
ji verrecken
se verrecken
Perfekt:
ik bün verreckt
du büst verreckt
he/se/dat is verreckt
wi sünd verreckt
ji sünd verreckt
se sünd verreckt
Kunjunktiv:
ik verreck
du verreckst
he/se/dat verreck
wi verrecken
ji verrecken
se verrecken
Imperativ:
verreck!
verreckt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ver- + recken