fre­ren op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈfɾɛɪ̯·ɾən/ 🔊︎
Verb
Sülven: fre·ren
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
an Küll lieden
engelsch:
=
freeze
düütsch:
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
engelsch:
=
freeze
düütsch:
Bispelen:
[1] De Diek is froren.

Verbformen:

Infinitiv:
fre­ren
PPP:
fro­ren
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik freer
du freerst
he/se/dat freert
wi freert
ji freert
se freert
Vergangen Tiet:
ik freer
du freerst
he/se/dat freer
wi fre­ren
ji fre­ren
se fre­ren
Perfekt:
ik heff fro­ren
du hest fro­ren
he/se/dat hett fro­ren
wi hebbt fro­ren
ji hebbt fro­ren
se hebbt fro­ren
Kunjunktiv:
ik freer
du freerst
he/se/dat freer
wi fre­ren
ji fre­ren
se fre­ren
Imperativ:
freer!
freert!
Infinitiv:
fre­ren
PPP:
fro­ren
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik freer
du früsst
he/se/dat früst
wi freert
ji freert
se freert
Vergangen Tiet:
ik freer
du freerst
he/se/dat freer
wi fre­ren
ji fre­ren
se fre­ren
Perfekt:
ik heff fro­ren
du hest fro­ren
he/se/dat hett fro­ren
wi hebbt fro­ren
ji hebbt fro­ren
se hebbt fro­ren
Kunjunktiv:
ik freer
du freerst
he/se/dat freer
wi fre­ren
ji fre­ren
se fre­ren
Imperativ:
freer!
freert!