schü­men op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈʃyːm̩/
Verb
Sülven: schü·men
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:

Verbformen:

Infinitiv:
schü­men
PPP:
schüümt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik schüüm
du schüümst
he/se/dat schüümt
wi schüümt
ji schüümt
se schüümt
Vergangen Tiet:
ik schüüm
du schüümst
he/se/dat schüüm
wi schü­men
ji schü­men
se schü­men
Perfekt:
ik heff schüümt
du hest schüümt
he/se/dat hett schüümt
wi hebbt schüümt
ji hebbt schüümt
se hebbt schüümt
Kunjunktiv:
ik schüüm
du schüümst
he/se/dat schüüm
wi schü­men
ji schü­men
se schü­men
Imperativ:
schüüm!
schüümt!