wed­den op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈvɛdn̩/
Verb
Sülven: wed·den
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
engelsch:
bet
düütsch:
=
wetten

Verbformen:

Infinitiv:
wed­den
PPP:
wed­dt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik wedd
du wed­dst
he/se/dat wed­dt
wi wed­dt
ji wed­dt
se wed­dt
Vergangen Tiet:
ik wedd
du wed­dst
he/se/dat wedd
wi wed­den
ji wed­den
se wed­den
Perfekt:
ik heff wed­dt
du hest wed­dt
he/se/dat hett wed­dt
wi hebbt wed­dt
ji hebbt wed­dt
se hebbt wed­dt
Kunjunktiv:
ik wedd
du wed­dst
he/se/dat wedd
wi wed­den
ji wed­den
se wed­den
Imperativ:
wedd!
wed­dt!