wan­nern op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈva·nɐn/
Verb
Sülven: wan·nern
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
en gröttern Weg to Foot trüchleggen
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
wan­nern
PPP:
wan­nert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik wan­ner
du wan­nerst
he/se/dat wan­nert
wi wan­nert
ji wan­nert
se wan­nert
Vergangen Tiet:
ik wan­ner
du wan­nerst
he/se/dat wan­ner
wi wan­nern
ji wan­nern
se wan­nern
Perfekt:
ik bün wan­nert
du büst wan­nert
he/se/dat is wan­nert
wi sünd wan­nert
ji sünd wan­nert
se sünd wan­nert
Kunjunktiv:
ik wan­ner
du wan­nerst
he/se/dat wan­ner
wi wan­nern
ji wan­nern
se wan­nern
Imperativ:
wan­ner!
wan­nert!