weihar­men op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈvaɪ̯ˌa͡ɐm̩/
Verb
Sülven: weih·ar·men
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
mit de Arms winken
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
weihar­men
PPP:
weih­armt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik weih­arm
du weih­armst
he/se/dat weih­armt
wi weih­armt
ji weih­armt
se weih­armt
Vergangen Tiet:
ik weih­arm
du weih­armst
he/se/dat weih­arm
wi weih­ar­men
ji weih­ar­men
se weih­ar­men
Perfekt:
ik heff weih­armt
du hest weih­armt
he/se/dat hett weih­armt
wi hebbt weih­armt
ji hebbt weih­armt
se hebbt weih­armt
Kunjunktiv:
ik weih­arm
du weih­armst
he/se/dat weih­arm
wi weih­ar­men
ji weih­ar­men
se weih­ar­men
Imperativ:
weih­arm!
weih­armt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: weihn + Arm