weihn op Plattdüütsch

[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
nedderlandsch:
=
waaien
düütsch:
=
wehen
Bispelen:
[1] Kiek, wo de Wind buten weiht un de Bööm tuust.

Verbformen:

Infinitiv:
weihn
PPP:
weiht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik weih
du weihst
he/se/dat weiht
wi weiht
ji weiht
se weiht
Vergangen Tiet:
ik weih
du weihst
he/se/dat weih
wi weihen
ji weihen
se weihen
Perfekt:
ik heff weiht
du hest weiht
he/se/dat hett weiht
wi hebbt weiht
ji hebbt weiht
se hebbt weiht
Kunjunktiv:
ik weih
du weihst
he/se/dat weih
wi weihen
ji weihen
se weihen
Imperativ:
weih!
weiht!