gniff­la­chen in het Nedersaksisch

Uitspraak: /ˈɡnɪfˌlaxn̩/
werkwoord
Afbreking: gniff·la·chen
[1]
geavanceerde woordenschat

Werkwoordvormen:

infinitief:
gniff­la­chen
voltooid deelwoord:
gniff­la­cht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
tegenwoordig:
ik gniff­la­ch
du gniff­la­chst
he/se/dat gniff­la­cht
wi gniff­la­cht
ji gniff­la­cht
se gniff­la­cht
verleden:
ik gniff­la­ch
du gniff­la­chst
he/se/dat gniff­la­ch
wi gniff­la­chen
ji gniff­la­chen
se gniff­la­chen
voltooid:
ik heff gniff­la­cht
du hest gniff­la­cht
he/se/dat hett gniff­la­cht
wi hebbt gniff­la­cht
ji hebbt gniff­la­cht
se hebbt gniff­la­cht
conjunctief:
ik gniff­la­ch
du gniff­la­chst
he/se/dat gniff­la­ch
wi gniff­la­chen
ji gniff­la­chen
se gniff­la­chen
imperatief:
gniff­la­ch!
gniff­la­cht!

Etymologie:

Woord afleidt van: lachen