gahn in het Nedersaksisch

Uitspraak in het Plat: /ˈɡɔːn/ 🔊︎
werkwoord
[1]
basiswoordenschat
Nederlands:
Engels:
go
Duits:
[2]
geavanceerde woordenschat
Nedersaksisch:
Nederlands:
Engels:
Duits:
Voorbeelden:
[3]
geavanceerde woordenschat
figuratief
Nedersaksisch:
Nederlands:
Duits:
Voorbeelden:
[4]
geavanceerde woordenschat
Nedersaksisch:
Nederlands:
Engels:
Duits:
Voorbeelden:
[5]
geavanceerde woordenschat
Nedersaksisch:
Duits:
Voorbeelden:
Wo geiht di dat?

Werkwoordvormen:

infinitief:
gahn
voltooid deelwoord:
gahn
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
tegenwoordig:
ik gah
du geihst
he/se/dat geiht
wi gaht
ji gaht
se gaht
verleden:
ik güng
du güngst
he/se/dat güng
wi güngen
ji güngen
se güngen
voltooid:
ik bün gahn
du büst gahn
he/se/dat is gahn
wi sünd gahn
ji sünd gahn
se sünd gahn
conjunctief:
ik güng
du güngst
he/se/dat güng
wi güngen
ji güngen
se güngen
imperatief:
gah!
gaht!