loos­föh­ren in het Nedersaksisch

Uitspraak in het Plat: /ˈlɔu̯sˌføːy̯·ɾən/
werkwoord
Afbreking: loos·föh·ren
[1]
geavanceerde woordenschat
Nedersaksisch:
Nederlands:
Engels:
Duits:
Voorbeelden:
Föhr man loos! Ik kaam later na.

Werkwoordvormen:

infinitief:
loosföhren
voltooid deelwoord:
loosföhrt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
tegenwoordig:
ik föhr loos
du föhrst loos
he/se/dat föhrt loos
wi föhrt loos
ji föhrt loos
se föhrt loos
verleden:
ik föhr loos
du föhrst loos
he/se/dat föhr loos
wi föhren loos
ji föhren loos
se föhren loos
voltooid:
ik bün loosföhrt
du büst loosföhrt
he/se/dat is loosföhrt
wi sünd loosföhrt
ji sünd loosföhrt
se sünd loosföhrt
conjunctief:
ik föhr loos
du föhrst loos
he/se/dat föhr loos
wi föhren loos
ji föhren loos
se föhren loos
imperatief:
föhr loos!
föhrt loos!

Etymologie:

Samensteld woord gevormd door: loos + föhren