vör­bi­gahn auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈføː͡ɐ·biːˌɡɔːn/
Verb
Silbentrennung: vör·bi·gahn
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:
Kummt hier nich lieks Harm sien Huus? — Nee, dor sünd wi al an vörbigahn.
[2]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:
Ik heff so’n Wehdaag. — Dat geiht wedder vörbi.

Verbformen:

Infinitiv:
vörbigahn
Partizip Perfekt:
vörbigahn
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik gah vörbi
du geihst vörbi
he/se/dat geiht vörbi
wi gaht vörbi
ji gaht vörbi
se gaht vörbi
Imperfekt:
ik güng vörbi
du güngst vörbi
he/se/dat güng vörbi
wi güngen vörbi
ji güngen vörbi
se güngen vörbi
Perfekt:
ik bün vörbigahn
du büst vörbigahn
he/se/dat is vörbigahn
wi sünd vörbigahn
ji sünd vörbigahn
se sünd vörbigahn
Konjunktiv:
ik güng vörbi
du güngst vörbi
he/se/dat güng vörbi
wi güngen vörbi
ji güngen vörbi
se güngen vörbi
Imperativ:
gah vörbi!
gaht vörbi!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: vörbi + gahn