an­nib­beln auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈanˌnɪ·bəln/
Verb
Silbentrennung: an·nib·beln
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
[2]
Randwortschatz
sik ~

Verbformen:

Infinitiv:
annibbeln
Partizip Perfekt:
annibbelt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik nibbel an
du nibbelst an
he/se/dat nibbelt an
wi nibbelt an
ji nibbelt an
se nibbelt an
Imperfekt:
ik nibbel an
du nibbelst an
he/se/dat nibbel an
wi nibbeln an
ji nibbeln an
se nibbeln an
Perfekt:
ik heff annibbelt
du hest annibbelt
he/se/dat hett annibbelt
wi hebbt annibbelt
ji hebbt annibbelt
se hebbt annibbelt
Konjunktiv:
ik nibbel an
du nibbelst an
he/se/dat nibbel an
wi nibbeln an
ji nibbeln an
se nibbeln an
Imperativ:
nibbel an!
nibbelt an!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: an + nibbeln